Instalacja systemów fotowoltaicznych, umożliwia produkcję prądu we własnym zakresie i daje swego rodzaju niezależność energetyczną. Przy dużym zapotrzebowaniu firmy na energię elektryczną właściwy dobór mocy instalacji jest kluczowym aspektem decydującym o zwrocie z inwestycji.
Produkcja energii elektrycznej na potrzeby firmy
Chociaż większość instalacji fotowoltaicznych powstaje w sektorze prywatnym to tak na prawdę najwięcej korzyści, z racji dużego zużycia energii elektrycznej mogą osiągnąć firmy. Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, która weszła w życie 1 stycznia 2016r. mówi, że zakład energetyczny ma obowiązek podłączenia instalacji do sieci, a ponadto musi również odkupić nadwyżki wyprodukowanego prądu, co stwarza niezwykle korzystną sytuację dla przedsiębiorców.
Kilka najważnieszych zalet paneli fotowoltaicznych
Wydajność paneli fotowoltaicznych po 15 latach pracy wciąż osiąga poziom 90%. W momencie zwrotu z inwestycji jeszcze przez wiele lat możemy cieszyć się z energii która kosztuje nas ułamek normalnej ceny.
Leasing, kredyt
Instalacja fotowoltaiczna może być przedmiotem kredytowania bankowego lub preferencyjnej pożyczki na przykład z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Istnieje również możliwość wzięcia instalacji fotowoltaicznej w leasing, który stanowi przewagę nad kredytem bankowym w kwestii tarczy podatkowej.
Stopa zwrotu
Wykorzystanie energii na potrzeby własne oraz sprzedaż do sieci energetycznej pozwala na osiągnięcie stopy zwrotu inwestycji rzędu około 10-15% rocznie. Jakakolwiek dotacja czy preferencyjna pożyczka, którą można pozyskać, poprawia dodatkowo ekonomikę takiej inwestycji.
Odliczenie VAT
Zakup instalacji fotowoltaicznej to inwestycja firmowa. Warto mieć na uwadze fakt, iż mamy do odliczenia pełny VAT na poziomie 23% Inwestycja jest również kosztem w firmie - tak więc mamy oszczędności w związku odliczeniami od podatku dochodowego.
Zero zbędnej biurokracji
Inwestycja w systemy fotowoltaiczne to nie wymaga pozwolenia na budowę, a formalności są zredukowane do minimum. To my sporządzamy kompletną dokumentację.
Dokładna kalkulacja kluczem do sukcesu
Okres zwrotu i realne korzyści zależą od wielu czynników, nie tylko od mocy promieniowania słonecznego, ale także od usytuowania paneli (kąta padania na nie promieni), temperatury ich otoczenia, zacienienia i innych. Ilość energii należy zatem ustalić zawsze na podstawie badań urządzeń w konkretnej sytuacji.
W polskich warunkach roczny uzysk energii szacuje się na 110-150 kWh na 1 m2 modułu fotowoltaicznego. Oznacza to, że przy prawidłowo dobranej instalacji realny zwrot z inwestycji to 10 lat, a korzystając z różnych dofinansowań możemy go jeszcze skrócić.